koszt wychowania dziecka

Ile kosztuje wychowanie dziecka?

Narodziny dziecka to wspaniały moment w życiu każdego człowieka. Pojawienie się nowego członka rodziny wywraca nasze dotychczasowe przyzwyczajenia i plany do góry nogami. Dziecko to także dodatkowe koszty, które zwiększają się wraz z jego wiekiem. Wielu rodziców nie zastanawia się nad wysokością generowanych kosztów związanych z wychowaniem potomstwa. Koszty te standardowo sięgają 15 – 30 % budżetów gospodarstw domowych. Rosnące wydatki coraz bardziej obciążające budżet domowy budzą niepokój rodziców, którzy coraz częściej zastanawiają się skąd wziąć dodatkowe pieniądze. W poniższym artykule postaramy się przedstawić Państwu koszty wynikające z wychowywania dziecka.

Wydatki związane z  wychowaniem dziecka

Wydatki związane z dzieckiem rozpoczynają się jeszcze przed jego urodzeniem. Zakup wyprawki, mebli do pokoju dziecięcego to nie lada koszty. Z czasem wydatki wzrastają wraz ze zwiększającymi się potrzebami dziecka. Gdy maluch rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem i szkołą, wydatki kumulują się. Ubrania, artykuły szkolne, wykupienie obiadów lub dojazdy do szkoły mogą w znacznym stopniu obciążyć nasz portfel. Dodatkowymi wydatkami są opłaty za wyżywienie w domu, rozrywkę oraz opiekę medyczną, co zwiększa koszty wychowania dziecka. Zgodnie z badaniami wykonanymi przez Centrum im. Adama Smitha wydatki związane z wychowaniem naszych pociech do 18 roku życia wąchają się od 175 tys. do 200 tys. zł.

Oszczędzanie na wychowanie

Wydatki na dziecko nie są małe. Warto jak najwcześniej pomyśleć o oszczędzaniu na potrzeby naszych pociech – im szybciej tym obciążenie codziennego budżetu będzie mniejsze. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, banki tworzą nowe oferty dotyczące kont oszczędnościowych oraz lokat dla dzieci. Niestety opłacalność tego typu produktów jest znikoma i wynosi zaledwie 1,5 % zysku w skali roku. Lepszym rozwiązaniem może okazać się przemyślany plan systematycznego oszczędzania (PSO). W większości banków program ten nie może być kształtowany na dowolny okres czasu. Większość instytucji bankowych sztywno określają czas trwania PSO i trwa zazwyczaj od 5 do 15 lat. Istotna jest także polityka stosowana przez bank odnośnie częstotliwości wpłat. Zazwyczaj są to wpłaty konkretnych kwot raz do roku lub mniejszych kwot miesięcznie.  

Czy dziecko obniża naszą zdolność kredytową?

W prawie połowie banków i instytucji pozabankowych posiadanie dziecka nie ma większego wpływu na naszą zdolność kredytową.  Starając się o pożyczkę ratalną, firma pożyczkowa sprawdza nie tylko uzyskane przez nas dochody, ale także nasze zobowiązania. Nie da się ukryć, że im większa jest nasza rodzina tym nasze wydatki są bardziej uciążliwe. Większa liczba posiadanego potomstwa wpływa regresywnie na zdolność kredytową rodziny. Każde kolejne dziecko może obniżyć nam kwotę jaką możemy otrzymać z pożyczki ratalnej online nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.  

Niespodziewane wydatki

Niespodziewane wydatki nieustannie idą w parze z posiadaniem dzieci. Gdy zabraknie nam gotówki, a wydatki nie cierpią zwłoki warto pomyśleć o łatwym rozwiązaniu jakim jest szybka pożyczka ratalna online. Oferty tworzone przez firmy pozabankowe dodatkowo zachęcają niskimi a nawet zerowymi kosztami pożyczki pod warunkiem spłacania jej w określonym terminie.   

Reasumując, wychowywanie dzieci do pełnoletności jest nie lada wyzwaniem. Rozłożenie tych kwot na przestrzeni kilku lat może wydawać się mało obciążające domowy budżet. Realizowany w Polsce program 500+ poprawia sytuację rodzin jednak czasami nawet taka pomoc od państwa może być niewystarczająca na pokrycie wydatków. Warto wtedy pamiętać o pożyczkach ratalnych przez internet, które w szybki i prosty sposób mogą wpłynąć na znaczną poprawę naszej sytuacji finansowej.